‹ Back to the paper
A survey of 50 families to study the relationships between expenditure on accommodation in (₹ x)…
A survey of 50 families to study the relationships between expenditure on accommodation in (₹ x) and expenditure on food and entertainment (₹ y) gave the following results:
$\sum x = 8500, \sum y = 9600, \sigma_x = 60, \sigma_y = 20, r = 0.6$
Estimate the expenditure on food and entertainment when expenditure on accommodation is ₹200. [Application]
Answer
No answer yet.
From ISC 2025 Specimen Mathematics Paper 1, question 21(i).